Canicross

DSC_0329

Poprvé jste se s termínem „canicross“, který se k nám dostal z Francie,  mohli setkat v roce 1994 v časopisu „Pes přítel člověka“, v článku Radko Loučky. V té době se i u nás začínaly pořádat závody v kategorii „běžec a pes“ (nebo „běžec se psem“), především v Praze a středních Čechách. Netrvalo dlouho a v roce 1996 se konalo i první MČR a první ročník českého poháru v canicrossu.

Dnes již canicross patří do kalendáře závodů psích spřežení, stejně jako další disciplíny, ve kterých je možno startovat i jen s jedním psem, např. skijöring (pes a běžec na lyžích), bikejöring (pes a cyklista) nebo scooter (pes a jezdec na koloběžce). Většinou jsou vypisovány kategorie mužů a žen, na některých závodech i kategorie veteránů, a samozřejmostí se stávají i závody mládeže. Atraktivní jsou hromadné starty či noční etapy, a pravidelnou součástí některých závodů bývají závody štafet.Organizace závodů u nás probíhá podle řádů (závodního a soutěžního řádu) pro závody psích spřežení. A co to vlastně ten canicross je? Jedná se o disciplínu (třídu) sportu psích spřežení, při níž spřežení tvoří jeden pes pevně spojený tažnou šňůrou s běžcem. Šňůra je na jednom konci připnuta ke speciálnímu postroji psa a na druhém konci k sedáku (opasku, bedernímu pásu) běžce. Cílem je, aby dvojice (pes táhnoucí běžce) absolvovala závodní trať co nejrychleji. Většinou se běhá v terénu, ale občas jsou i úseky běhané po tvrdém podkladu (např. asfaltu).

Vybavení pro canicross (opasek- sedák, šňůra, postroj) není cenově náročné. Určitě nejdůležitější je však pes. Závodů se mohou zúčastňovat psi všech plemen, ti tahavější jsou samozřejmě výhodou. Psi, kteří se účastní závodu, musí být staří nejméně jeden rok.

Česká reprezentace patří k těm nejúspěšnějším. Každoročně vozí i ty nejcennější kovy z vrcholných canicrossových podniků.

běhat se psem může opravdu každý
běhat se psem může opravdu každý

Canicross je u nás sezónním sportem. Canicrossová sezóna probíhá hlavně na jaře a vrcholí na podzim MČR a ME nebo MS (na suchu, dryland, off snow, cart).

A pokud vás tento článek zaujal, tak neváhejte a canicross vyzkoušejte.

Běhání se psem je rozhodně zábavnější než poklusávat jen tak po lese a nechat se obtěžovat cizími psy. Rozhodnete-li se některého závodu v canicrossu zúčastnit, pořiďte si základní vybavení pro canicross, prostudujte dostupné informace a rady zkušených, a hlavně v praxi vyzkoušejte běh se psem v zápřahu.

Mush go!

zdroj: František Burda, 7. 10. 2010

foto: Petr Fochler, Jaroslav Navrátil