Mistrovství Evropy ECF – Santa Maria Maggiore  12.-16.10.2017

XX European Championship ECF 2017

Mistrovství Evropy ECF – Santa Maria Maggiore  12.-16.10.2017

Uběhl rok a zase se přiblížila velká sportovní událost, mistrovství Evropy v canicrosu, bikejöringu a scooteringu. Tentokrát ji připravili Italové v malebném městečku Santa Maria Maggiore, na severu země kousek od švýcarské hranice.

Cesta do Itálie byla dlouhá, s karavanem obzvláště (max. rychlost 90km/h). Ale právě proto jsme si stihli prohlížet všechny krásy kolem. Projeli jsme Německo, Rakousko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko a nakonec jsme dorazili do Itálie. Nejkrásnější byl průjezd Alpami se zasněženými vrcholky,  okolí Bodamského jezera, kde to vypadalo, že léto ještě neskončilo no a pak Lago Maggiore, kde to bylo jako u moře, teplo, palmy, jachty, úzké uličky….. Prostě jsme se kochali 🙂
Santa Maria Maggiore leží v údolí mezi horami, lesy na úpatí už měly podzimní barvy, na vrcholcích sníh. Počasí bylo velmi příznivé, ale spíše pro turisty, přes den 20 st. Psi ani závodníci to moc neocenili, protože bylo velmi teplo, i když polovina trati vedla lesem. 
Trať byla velmi technická, samá zatáčka, prudké vracečky, kořeny, kameny, sjezdy, sjezdy s obratem o 180st do protisvahu a jiné chuťovky.

Za MTO se na ME nominovaly reprezentovat Českou republiku dvě ženy, Kateřina Bluchová v katerogii canicross a Gabriela Milatová v kategorii SC1. Oddíl zastupovali i junioři z Canicross Beskydy (viz samostatný článek níže). 

Za klub také startoval v nejmladší kategorii, děti 7-10 let Max Mrovec,  který se umístil na 1. místě!!!

 

Katka v prvním kole doběhla na šesté pozici a chystala se na kolo druhé, kde měla v plánu sprintovat od začátku do konce aby si polepšila. Vše ale dopadlo jinak, ve druhém kole došlo ke konfliktu jejího a cizího psa a po tého kolizi  Katka vzdala.

 

Gabka jela co to dalo, i když ani jí ani Thorovi trať úplně nesedla. Po prvním kole byla také šestá a také měla plán zabojovat , překonat respekt z náročné trati a v druhém kole to vytáhnout. Podařilo se jí ve druhém kole stáhnout 30 vteřin, ale to nepomohlo, celkově si přivezla šestou příčku.

Bojovalo se i v canicrossových štafetách. Katka Bluchová štafetu rozbíhala, předávala Petře Mencákové a dobíhala Michaela Srchová. Holky běžely skvěle a do cíle doběhly jako první. My co jsme fandili jsme nadšeně mávali českou vlajkou, ale radovali jsme se předčasně. Katka bohužel ulila start, tak naši štafetě byla udělana penalizace a ta ji posunula na třetí pozici!

Celkově byla česká výprava velmi úspěšná, Češi získali celkem 26 medailí, nejvyšší počet z 19 zemí 🙂 !!!

 

Report: G. Milatová 

ČLÁNEK CANICROSS BESKYDY:

XX. European Championship ECF 2017
(Santa Maria Maggiore)

Tak jsme se konečně dočkali. Minulý týden proběhlo ve dnech 12.-15.10. dlouho očekávané Mistrovství Evropy v individuálních musherských disciplínách. Mistrovský podnik byl situován do malebného městečka Santa Maria Maggiore regionu Piemont na severu Itálie. Předem šampionátu nás čekala zdlouhavá štreka se zapřaženými karavany, ale i cestou se bylo na co koukat. Švýcarsko
nás svými scenériemi doslova pohltilo a to jsme ho viděli pouze zpoza skel aut. Po dvaceti hodinách a téměř třinácti set kilometrech jsme se dostali do cíle. Malé městečko obehnané ze všech čtyřech stran Alpami… Úžasný malý kousek světa!

Po zabydlení a nutné prezenci a veterinární prohlídce nás čekal jeden volný den, který jsme vzhledem k únavě z cesty využili hlavně k odpočinku. Naše skromná canicrossová buňka z Beskyd vyslala na Evropu tři týmy, které se mohly radovat z účasti na ME po úspěšně splněném kvalifikačním závodě v Hradci Králové, který proběhl v září.

Složení týmů:
Anežka Štihlová & Farro – v kategorii juniorek
Barbora Pyšková & Pikao – v kategorii dívek do 14ti let
Rozálie Štihlová & Forbee – v kategorii děvčat do 10ti let

Anežka letos poprvé nastoupila v kategorii juniorek, takže ji čekala tvrdší konkurence než loni a hlavně také delší trasa. Ze všech juniorek na ME byla nejmladší, na trati to však vypadalo trochu jinak. V sobotním intervalovém startu na vzdálenost 2,4 km dokázali s Farrem dokončit na třetí pozici, kdy
udolali i téměř o čtyři roky starší soupeřky. V nedělním masáku, který měřil cca 4,5 km se Farro potýkal s problémy vlivem velkého horka. Sluníčko pálilo jako v létě. Anežka však nedbala a v polovině trati Farra rychle ovlažila a jako by ho polila živou vodou. Společně dokončili na úžasném třetím místě a v součtech obou dní obsadili třetí příčku a stali se tak druhými vicemistry Evropy. Moc
rád bych vyzdvihl to, jak se Anežka zachovala k Farrovi, že i na tak velkém závodě, jako je ME, bylo pro ni zdraví psa důležitější než výsledek. Odměnou jí za to byla pozice na bedně.

Barča závodila s Pikaem ve velmi početné kategorii dívek do 14ti let. V sobotní etapě běželi trať 2,4 km a dokázali vybojovat sedmé místo, čímž se zařadili do první třetiny výsledkové listiny. Do nedělního masového startu nastupovali s cílem udržet získanou pozici ze soboty. Po problémech s pořadateli, kteří nesmyslně zkrátili trať téměř pár vteřin před startem a nikomu nic neřekli, takže
děti byly překvapeny kudy to vlastně běží, se jim sedmá příčka podařila udržet a v celkových součtech tedy zůstali sedmí.

Rozárka odjížděla do Itálie s tím, že se pokusí po loňském druhém místu vybojovat titul. ( Nevím tedy jestli si to takhle malovala ona, ale já to takhle reálně viděl.) Po sobotní individuální etapě na 1,4 km okupovala s Forbíčkem druhou pozici s mírnou ztrátou tří vteřin na první Francouzsku. Vzhledem
k tomu, že jsem vedle nich běžel jako doprovod, jsem věděl, že mají daleko na víc, než co předvedli. Rozárka si to uvědomila v pravou chvíli a v neděli v masovém závodu na 1,4 km se vykašlala na jakoukoliv taktiku a šla sprintem hned ze startu na první pozici. Forbee samozřejmě nebyl proti:-) V úžasném výkonu, kdy se svým časem porazila i všechny stejně staré chlapce na celém ME, urvala v druhé polovině Francouzsku o 11 vteřin a v celkových součtech zvítězila o osm vteřin. Slzy štěstí a pocit vítězství velmi rychle vystřídala frustrace. Francouzi si všimli, že jsem bohužel pár kroků v zatáčce neběžel až za Rozárkou a podali protest. Vzhledem k tomu, že v pravidlech je psáno, že
„doprovod musí po celou dobu tratě běžet za dítětem“, obdrželi jsme minutovou penalizaci a Roza byla odsunuta na třetí místo. Jako kompromitující materiál použili video z dronu.

I přidělená penalizace stačila na placku z ME, což je neuvěřitelné. Za Rozárku mě to velmi mrzí, loni jsme byli srozuměni s tím, že stačí běžet za psem. Nevím, zda letos proběhla nějaká aktualizace v pravidlech, bohužel neznalost neomlouvá a měl jsem se s pravidly podrobně seznámit.

Roza si z toho ale vůbec nic nedělala, dobře věděla, že byla vítěz a ze všech nejrychlejší a na náladě ji to neubralo. Byla vítěz pro všechny, kromě Francouzů.

Holkám patří velká gratulace za to co předvedly. Výkony a bojovnost byly hodné ME. Celé čtyři dny panovalo italské Azuro bez jediného mráčku. Z výsledků jsme nadšení a šampionát musíme hodnotit jako povedený, i když u Rozárčiny bronzové medaile je na místě říci „škoda“.

Michal
Canicross Beskydy

 

OBROVSKY VŠEM GRATULUJEME !!!

 

Save